חדשותכל מה שקורה בבית היהודיצרכנות

הישמרו והיזהרו: כך נראה עוקץ קרקעות

חברת "נופי אלעד", או בשמה השני "פסגות אלעד", מוכרת קרקעות שלא מאושרות להפשרה ועוקצת משקיעים תמימים במאות אלפי שקלים. איך זה קורה וכיצד נזהרים? ריכזנו עבורכם את כל הפרטים שיעזרו לכם לקבל החלטות בעיניים פקוחות.

אלעד היא אחת הערים המוכרות ביותר בקרב חרדים בישראל. מלבד האוכלוסייה הדתית-חרדית שמקלה על השתלבות באלעד, זו עיר שממוקמת באזור נוח במרכז ומדרום לראש העין, ליד פתח תקווה ובמרחק נסיעה קצר מנמל התעופה בן גוריון ומצירי התחבורה של כביש 444 וכביש 6. כמו כן, אלעד הוכרזה כמועצה מקומית כבר בשנת 1998 ולאחר מכן כעיר ב-2007 ובשנת 2009 היא אפילו זכתה בפרס "חמשת כוכבי היופי" מטעם המועצה לישראל יפה.

על רקע האמור לעיל אפשר להבין את הביקוש הגבוה של משפחות חרדיות למגורים באלעד. הבעיה היא שאת הביקוש הזה בדיוק יש אנשים שרוצים לנצל, ועכשיו אנחנו גם יודעים איך קוראים להם – חברת "נופי אלעד", או בשמה השני "פסגות אלעד".

מה עושה החברה – ולמה זה לא חוקי?

הכל התחיל בשיווק מאסיבי של קרקעות באלעד במחיר לכאורה נמוך משמעותית מהמחיר הצפוי בשלבים הבאים. הנימוק שפורסם לציבור היה שכרגע מדובר בקרקעות שעוד לא עברו הפשרה לבנייה, אך שהתהליך כולו יושלם בתוך 5 שנים. בינתיים, הפיתוי לדאוג לעתיד הכלכלי של המשפחה הוצג בתור הבטחה ורבים אכן האמינו לה.

האנשים מאחורי חברת "נופי אלעד" הם שני שותפים עסקיים, בוגר האח הגדול חזי חיים ומשווק הקרקעות שמעון אייזנברג. השיווק דיבר על קרקעות באלעד במחיר של כ-100 אלף ש"ח ל-125 מ"ר, מה שמהווה עסקה חלומית עבור משפחה חרדית מרובת ילדים. עוד הוסיפו השותפים העסקיים שכבר יש אישורים מראש העיר אלעד ומהממשלה, שנחתם הסכם גג לשיווק הקרקעות וכל שנותר הוא להמתין לתום תקופת ההפשרה.

יתרה מזאת, נציג החברה ציין שמות ספציפיים של חברי ממשלה שתמכו בתכנית והוסיף שמדובר בחלק מניסיון עתידי להרחיב את העיר אלעד. גם הפרטים האלה ניתנו על מנת לחזק את תחושת הביטחון של קהל היעד וכדי לעודד אותם לבצע את העסקה ולהעביר את הכסף.

פרסומת

וזה עוד לא הכל

יציאה לשטח מגלה שהקרקעות שהוצעו למכירה נמצאות במקום שלא עומד לעבור שום סוג של הפשרה ושהסיכוי להפשרה כזו הוא אפסי, במרחק של קילומטר וחצי מאלעד. הפגישות של הרוכשים עם נציגי החברה נעשו במקומות שונים מאלו שהופיעו על המפות ולכל אורך הדרך בוצעה הטעיה שניצלה את תמימות הלב של הקונים.

חוץ מזה, אלו לא ההטעיות היחידות שנמסרו ללקוחות: כבר לפני כשנה חתם אחד היזמים, חזי חיים, על הסכם עם חלק מבעלי הקרקע שבו הם מבהירים ש"הסבירות לשינוי הייעוד של הקרקעות היא קלושה". עוד הוסיפו בעלי הקרקעות הרלוונטיים שהייעוד הקיים הוא לשמורת טבע או פארק לאומי ושהם משמשים לצרכי ביטחון. מכאן אפשר ללמוד שהיזמים ידעו בוודאות על כך שהקרקעות לא עומדות לעבור הפשרה בקרוב, שאין שום הסכם גג שהן חוסות תחתיות ושלמעשה מדובר בעוקץ.


הסרטון הינו: תחקיר של ערוץ כאן

חל איסור למכור את הקרקע – אבל השיווק ממשיך

כיום ידוע שמחזיקי הקרקעות הוסיפו סעיף שמונע את ההתקשרות של היזם עם רוכשים פוטנציאליים בתקופת האופציה. במילים אחרות, המשמעות היא שהיזמים מאחורי "נופי אלעד" היו מנועים מלהתקשר בהסכם סיחור או נאמנות ואסור היה להם למכור את הקרקעות לצד שלישי.

אך זמן קצר לאחר תום תקופת האופציה שלא מומשה, פונה לבעלי הקרקעות עורך דינו של חזי חיים ובוקש לבטל את הסעיף. בתגובה הודיעו בעלי הקרקעות שהם יודעים שלחברת "נופי אלעד" אסור היה להתקשר בשמם של אחרים איתם וחרף הוראות ברורות אלו היא פעלה באופן כזה. לכן הודיעו בעלי הקרקעות המקוריים שהם לא מוכנים לחתום אף הסכם עם חזי ששון, לא כעת ולא בעתיד. בפועל, החברה המשיכה לשווק את הקרקעות גם בתקופה שבה נחתם ההסכם ובו האיסור וגם עם תום התקופה ולאחר שההסכם עם בעלי הקרקעות התבטל כליל.

אז מה היה לנו פה? זוג אנשי עסקים רכש קרקעות ליד אלעד ושיווק אותם במחירי רצפה שנמוכים בעשרות אחוזים בהשוואה למחירון. שיטת השיווק הייתה אגרסיבית ומהירה, כאשר ברקע אין לאותם אנשי עסקים אף זכות למכור את הקרקעות – מה גם שהם מודעים לאיסור ואפילו שהקרקעות לא אמורות לעבור הפשרה בעתיד הנראה לעין. כמו כן, פעולת השיווק נעשתה בלי שהיו לאנשי העסקים שום אישור או זכויות על השטחים.

פסגות אלעד
צילום: כאן – תאגיד השידור הישראלי

החוק אינו מהווה מכשול

מיותר לציין שהתנהלות עסקית כפי שמתוארת לעיל היא לא חוקית בעליל. העניין גם לא מוסרי עבור תושבי אלעד והוא מציב את נציגי חברת "נופי אלעד" במצב בעייתי מבחינה פלילית. מה שעוד יותר מפתיע לגלות הוא שאפילו התחקירים שנעשו בנושא לא הפסיקו את פעילות החברה, כי היא הספיקה לשנות את שמה וכיום היא פועלת תחת הכינוי "פסגות אלעד".

במקרה לעיל, הרוכשים גילו שעבדו עליהם רק כאשר הלחצים על נציגי החברה לא הועילו ואף פרויקט לא נראה היה באופק. אז גם הגיעו הנעקצים למשרדי העירייה ושם סיפרו להם שאין שום תכנית להפשרת הקרקעות הללו. חלקם ניסו ליצור קשר עם נציגי הממשלה שלכאורה היו מעורבים בסיפור, אך הם התנערו ממנו וטענו שהשתמשו בהם כדי לייצר מצג שווא של אמינות.

בצעד חריג נאלץ ראש העיר של אלעד לפרסם הודעה יוצאת דופן. בהודעה זו הוצהר ש"מאחר והגיעו פניות רבות לגבי פרסומים על שיווק קרקעות ליד העיר, יש להבהיר שהקרקעות להרחבה ישווקו רק על ידי משרד הבינוי והשיכון…וכל השטחים הקשורים להסכם הגג המתבקש של אלעד ועומדים עכשיו בשלבים שונים להגשה ותכנון אינם שטחים פרטיים ולא עומדים לשיווקים פרטיים".

כך תזהו שמנסים לעקוץ אתכם

חשוב להזכיר שהעוקץ ממשיך גם בימים אלו ואפשר לנצל את המקרים הקודמים בשביל ללמוד מהם. אם למשל חוזרים אחורה לאופן שבו פעלו נציגי "נופי אלעד", מגלים שהם התעקשו על סגירת עסקאות במקום ונמנעו מפגישות שניות. לטענתם יש בכך צורך לאור הביקוש הגבוה וההיצע הנמוך, אך בפועל מדובר בטקטיקה ידועה שאמורה להדליק נורה אדומה.

נוסף על כך, אנשים שהגיעו לפגישה הראשונה עם הנציגים של "נופי אלעד" לא קיבלו שום הזדמנות לקרוא את המסמכים או להביא עורך דין מטעמם. הלחץ על הרוכשים החל מהרגע הראשון והוא ליווה אותם עד מעמד החתימה. גם לחצים כאלה אינם מקובלים בענף הנדל"ן ואפילו לא בעסקאות שעל הנייר זולות במאות אחוזים בהשוואה למחיר המחירון.

אז כיצד נמנעים מעוקץ קרקעות?

ובכן, כדי להבטיח שלא תסבלו מעוקצים דומים, להלן כמה נקודות שמומלץ מאוד להציב עליהן דגש בכל עסקה דומה:

  • מעל הכל, יש לוודא שהחברה שבחרתם בה כבר הפשירה קרקעות בעבר, ויש לה ניסיון בבחירת הקרקעות המתאימות להפשרה, ללא רקורד של הטעיית לקוחות.
  • שנית, וזו נקודה כללית יותר, חפשו חברה שהיא מותג מוכר עם ניסיון ותוצאות בשטח – לא חברה חדשה עם הרבה הבטחות וללא שום רקורד מוכח.
  • בנוסף, התעקשו לקבל התחייבות לעדכון תקופתי, לפחות חצי שנתי, על נושאים הקשורים בקידום הפרויקט, כולל קבלת אינדיקציות לכך שהחברה אכן מחויבת לקדם את הפשרת הקרקע.
  • כמו כן, כדי שלא תצטרכו לרדוף אחרי מספרי טלפון שמתחמקים מכם או מסננים את שיחתכם – בדקו האם לחברה שבה בחרתם יש מוקד שירות ייעודי המטפל בפניות הלקוחות?

במקביל לכך, הפער בין מחיר השיווק לבין המחיר שבדרך כלל נהוג לגבות עבור קרקעות יכול גם הוא לשמש כתמרור אזהרה. בסופו של דבר, אין לאף יזם סיבה הגיונית להפסיד כסף ומה שזול עולה ביוקר. זה תקף לכל התחומים והענפים ובכל מה שנוגע לנדל"ן יכול להגיע לסכומים עצומים של מאות אלפי שקלים.

אם גם אתם מקבלים הצעת מחיר שזולה בצורה חשודה, כנראה שיש דברים בגו' ושלכל הפחות צריך להמשיך את הבדיקות עם אנשי מקצוע אובייקטיביים. העיר אלעד היא במובן הזה מקרה מבחן מעניין, אך סביר להניח שלא מדובר בעוקץ האחרון שעליו נשמע מצד אנשי עסקים מפוקפקים ונציגיהם השונים.

תגיות
פרסומת

הבית היהודי

כתבי מגזין הבית היהודי מארץ ומחו"ל. סוקרים את כל החדשות והעדכונים הכי חמים ללא שום צינזורה ומציגים לכם הכל ללא השמטת הפרטים הכי קטנים.

כתבות שעשויות לעניין אותך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker